Nazolabijalne bore

Odmah na početku ovog teksta da napomenem da su nazolabijalne bore prisutne kod svakog čoveka na planeti. Imaju ih i novorodjena deca. Naime, prvi efekti starenja se vide oko naših očiju u vidu svračijih nožica, ali veoma često pacijenti primete i nazolabijalne bore. One nisu nimalo lep prizor i podsetnik su da nas godine lagano sustižu,čineći da naše lice deluje umorno i starije. A ne mora biti tako… Bore su definitivno jedan od sigurnih znakova starenja kože, kako one na čelu, vratu, tako i one oko nosa i usana, takozvane nazolabijalne bore o kojima sada pričamo. Znamo da ženama ovaj estetski problem na koži itekako smeta, a svi bismo najviše voleli da postoji gumica kojom bi ih jednostavno obrisali. Ipak, ne očajavamo, jer rešenja uvek postoje i kriju se upravo u ovom tekstu.

U Francuskoj nazolabijalne bore nazivaju još i bore ogorčenosti, a sa godinama, one će postati sve dublje i vidljivije. Kod nas se baš ne vezuju za tako loše emocije, i mnogi za njih kažu da su bore smejalice ( mada su to zapravo češće one lepezaste bore oko očiju) .

Nazolabijalne bore su bore koje se spuštaju od ivice nosa (nazo) do uglova naših usana (labijalne) i do njihovog pogoršanja dolazi kod smejanja, ali se nalaze i u mirovanju. Dubina i dužina nazolabijalnih bora je potpuno individualna kod svakog od nas. Najčešće, koža u ovom delu lica počinje da se produbljuje oko tridesete. Zato je ovo svakako jedan od prvih pokazatelja da naša koža polako stari, gubi punoću, elastičnost i tonus.

Kako nastaju nazolabijalne bore?

– Ove bore nastaju zato što koža počinje polako da se opušta i da visi, jer gubi dragocene elemente koji joj daju jedrinu i tonus. To su svakako kolagen, hijaluronska kiselina i elastin. Manjak kolagena dovešće do toga da koža postaje tanka, pa su bore sve uočljivije. Dobra vest je da je kod žena koje imaju masnu kožu lice bolje hidrirano usled viška sebuma koji ovaj tip kože luči. Zbog toga se kod njih bore kasnije javljaju, za razliku od žena koje imaju suvu kožu.

– U dubljim slojevima kože dolazi do smanjenja broja fibroblasta, a to su ćelije koje imaju ključnu ulogu u gradnji vezivnog tkiva kože;

– Obrazi se opuštaju i usled gravitacije dolazi do opuštanja kože oko usana i stvaranja bora u ovoj regiji. Masno tkivo koje podržava kožu lica počinje da se redistribuira i smanjuje, što dovodi do opuštanja kože i stvaranja dubljih brazda.

– Tada tkiva obraza bukvalno padaju preko jednog ligamenta koji se nalazi u nazolabijalnoj bori i dolazi do pojave duboke nazolabijalne bore.

– Jedan od glavnih faktora koji utiče na pojavu nazolabijalnih bora je genetika. Ako su vaši roditelji imali duboke nazolabijalne bore, postoji velika verovatnoća da ćete ih i vi imati.

– Izloženost suncu : UV zračenje oštećuje kožu i ubrzava proces starenja. Sunce razgrađuje kolagen i elastin, što može pogoršati nazolabijalne bore.

– Stil života može ubrzati pojavu bora : Nedostatak sna, loša ishrana, pušenje i konzumacija alkohola mogu negativno uticati na zdravlje kože i ubrzati pojavu bora.

Dakle, pacijenti najčešće vide samo nazolabijalnu boru i žele nju da koriguju ali je suština da je nazolabijana bora posledica brojnih kompleksnih procesa koji se dešavaju na našem licu.

Direktno popunjavanje SAMO nazolabijalnih bora ne preporučujem. Zašto?

Zato što se time ne rešava uzrok, nego posledica, odnosno time samo pumpate svoje lice. Suština problema je u podizanju tonusa lica čime se i nazolabijane bore smanjuju. Uradite jednostavan test, povucite jagodicu na gore, i primetićete da se smanjila nazolabijalna bora. Upravo je u tome rešenje, potrebna je nadoknada volumena odnosno podizanje tonusa lica na gore a ne samo popunjavanje nazolabijalne bore filerom direktno. To se izvodi korekcijom takozvane srednje trećine lica. Ubrizgavanjem hijalurona u tom predelu podiže se srednji deo lica što istovremeno koriguje i nazolabijalne bore.

Naravno, svakako se nazolabijalna bora može i direktno popuniti nakon što se načinila korekcija srednjeg masiva lica, ali po unapred odredjenim pravilima, i od strane stručnog lekara, jer se u njenoj okolini nalaze brojni krvni sudovi koje ne bi trebalo pogoditi hijaluronom i čiju anatomiju bi trebalo da poznaje lekar koji radi korekciju.

Nazolabijalne bore ne preporučujem ni da uklanjate u potpunosti i da jurite ideal koji ste videli na nekim filterima, ili fotošopiranim fotografijama. Jer, kao što smo rekli, nazolabijalne bore imaju i deca, i da ih nemate nimalo, izgledali bi čudno i malo neprirodno.

Šta su glavne prednosti hijaluronskih filera:

Velika bezbednost procedure jer je hijaluron prirodna supstanca i ne izaziva imunološke reakcije.

Pravilnom aplikacijom i zahvaljujući njihovom dobrom kvalitetu hijaluronski fileri se odlično umrežavaju u tkivo, što doprinosi prirodnom izgledu uz očuvanje fizionomije lica.

Biostimulativni efekat – hijaluron izaziva neokolagenezu i pojačanu hidrataciju čime značajno poboljšava kvalitet i otpornost kože.

Dugotrajnost rezultata – kvalitetni fileri koje koristim traju 9-12 meseci

Značajno usporavaju proces starenja – Preporuka je da se počne na vreme pri pojavi prvih znakova gubitka vitalnosti kože ili pojavi prvih borica. Redovnim tretmanima minimalizuje se efekat starenja kože tretirane hijaluronom.

Povećanje atraktivnosti i harmonizacija lica se postiže ukoliko se, osim korekcije midface zone i nazolabijalnih bora, tretiraju i drugi delovi čime se dobija kompletan rezultat.

Može vezati veliku količinu vode, što dovodi do odmah primetnog izglađivanja bora.

Kako se uklanjaju nazolabijalne bore u različitim životnim dobima?

Obično kod mlađih pacijenata, recimo od 30-40 godina najčešće je dovoljno korigovati midface zonu. A nakon lifting efekta koji je postignut ovom procedurom procenjujemo da li je potrebno dodatno korigovati nazolabijalne bore.

Posle 40. godine obično je potrebno korigovati i druge zone, jer dolazi do promena na svim slojevima lica ( kojih u toj regiji ima pet) i pod dejstvom gravitacije lice ide na dole i ka unutra. Potkožno masno tkivo se ne topi samo u midface zoni, nego se to dešava u svim delovima lica. Taj površinski sloj masnog tkiva koji pravi potporu kompletnoj koži topi se i paralelno sa slabljenjem ligamenata lica dovodi do njegovog opuštanja. Onda se u određenim zonama – u zoni jagodica, donje vilice i brade takođe dodaje hijaluron posebnim tehnikama da napravi potporu kože i da na taj način napravi lifting lica.

Koje vrste nazolabijalnih bora postoje?

Nazolabijalne bore mogu varirati u dubini i obliku, a mogu se podeliti u nekoliko kategorija:

– Površinske bore – Ove bore su plitke i vidljive samo kada se smejemo ili pravimo određene izraze lica. One su često prvi znak starenja i mogu se relativno lako tretirati.

– Srednje duboke bore – Ove bore su dublje i vidljive su čak i kada je lice u mirovanju. One zahtevaju intenzivniji tretman za uklanjanje.

– Duboke bore – Duboke bore su izrazito vidljive i prisutne u svim uslovima. One često zahtevaju kombinaciju hirurskih i nehirurskih tretmana kako bi se značajno smanjile.

Kako izgleda tretman nazolabijalnih bora hijaluronskim filerima:

1. Konsultacije

Prvi korak je konsultacija sa lekarom. Tokom konsultacija, lekar će proceniti stanje vaše kože, razmotriti vaše želje i očekivanja, i preporučiti najprikladniji tretman.

2. Priprema za tretman

Pre tretmana, koža se temeljno čisti, a može se primeniti lokalni anestetik kako bi se smanjila nelagodnost tokom postupka.

3. Tretman hijaluronskim filerima

Tretman hijaluronskim filerima obično traje oko 30 minuta. Tretman uključuje injektovanje hijaluronske kiseline ispod površine kože pomoću finih igala. Hijaluronski fileri popunjavaju bore i vraćaju volumen koži, čineći je glatkom i mladalačkom. Kada je reč o količini koja se ubrizgava, to je individualno i lekar procenjuje na osnovu stanja kože i produbljenosti bora. Na primer, jedan kubik je zapravo 1 mililitar ili četvrtina kafene kašičice.Nazolabijalne bore najčešće zahtevaju između 1 i 2 ml.

4. Nakon tretmana

Postoji mogućnost da se jave modrice, crvenilo ali to najčešće prolazi za nekoliko dana. Treba izbegavati direktnu sunčevu svetlost, alkohol i saunu.

5. Praćenje

Praćenje je važan deo tretmana. Redovne kontrole omogućavaju stručnjacima da prate rezultate i prilagode tretmane po potrebi kako bi se postigao optimalan izgled.

Rezultati i postojanost

Rezultati tretmana hijaluronskim filerima su vidljivi odmah nakon tretmana i mogu trajati od 9-12 meseci, zavisno od individualnih karakteristika kože i načina života.

Kada se odlučiti za upotrebu hijaluronskih filera?

– Na početku formiranja nazolabijalnih bora.
– Kada je primetan gubitak volumena u srednjoj zoni lica, što naglašava nazolabijalne bore.
– Pri gubitku tonusa kože.
– Kada dođe do promena u strukturi i konturama te regije.