Mitovi o botoxu

U svetlu sve većeg interesa za estetske tretmane, botox se često našao u centru pažnje, ali uz popularnost dolaze i mnogi mitovi i zablude. Mnogi ljudi i dalje imaju predrasude o ovom tretmanu, često ga doživljavajući kao misterioznu i potencijalno opasnu proceduru. U ovom blogu, istražićemo neke od najčešćih mitova o botoxu, razjasnićemo stvarne informacije i pružiti vam uvid u to kako ovaj tretman može biti bezbedan i efikasan dodatak vašem režimu lepote. Pridružite nam se dok otkrivamo istinu iza botoxa i demistifikujemo ovaj popularni estetski postupak! Pre svega, kada kažemo botulinski toksin mislimo na supstancu (Botulinum toxin), dok se reč Botoks vezuje za ime brenda jedne farmaceutske kompanije.

1. „Botulinski toksin je otrov!“

Ukoliko ste osoba koja teško prihvata nove informacije i usvaja nova znanja, trebaće ipak više vremena da razbijete predrasude o botulinskom toksinu kao otrovu. Razmislite, kao što vam je već poznato, korišćenje lekova bez preporuke lekara čak i lekova kao npr. paracetamol ili brufen može da ubije čoveka, naročito ukoliko se prekorači doza. Stoga, od ranije se zna da svaki lek može biti i otrov ukoliko se upotrebi u prekomernoj dozi. Botulinski toksin se koristi u mikrodozama u estetskoj medicini koje nisu toksične. Te doze su u odnosu na doze koje se koriste u neurologiji kao lek znatno manje. Dakle, ovaj lek se koristi u više grana medicine. Zvanično je registrovan u svim državama, ima jasna uputstva i mnoga naučna istraživanja koja dokazuju i daju sigurnost.

2. „Nakon tretmana botulinskim toksinom lice postaje zamrznuto-ukočeno!“

Ako je vaš specijalista lekar i ima visoko medicinsko obrazovanje i zavidno znanje iz estetske medicine, a ne samo sertifikate za pohađanje kurseva, onda možete biti sigurni da vaše lice neće postati maska i da ćete izgledati potpuno prirodno. Lekar zna koliko jedinica leka se treba ubrizgati i na kojim mestima u odnosu na jačinu i izgled vaših mišića i bora, tako da ni vaš najbolji prijatelj neće primetiti ništa više od nestanka bora.

3. „Botulinski toksin izaziva zavisnost!“

To nije tačno osim ako niste zavisni od lepog izgleda lica bez bora. A ako govorimo o stvarnom uticaju botulinskog toksina na mišiće, efekat traje od 3-5 meseci. Odluka o nastavku ovog tretmana je samo vaša.

4. „Nakon prekida ubrizgavanja lice postaje gore nego što je bilo!“

Učinak botulinskog toksina nije večan, aktivnost mišića se nastavlja, a nakon 3-5 meseci na licu se mogu ponovo pojaviti bore ili nabori. Ako se odlučite da prestanete sa ubrizgavanjem, lice će biti potpuno isto kao i pre prvog tretmana. Ili čak malo boljeg izgleda. Ne zaboravite da se proces starenja nastavlja bez obzira na injekcije, ali ga možemo usporiti određenim tretmanima (“bockanjem“).

5. „Botox je samo za starije osobe“

Iako se botox često povezuje sa osobama srednje i starije dobi, ovaj tretman sve više koriste i mlađe osobe u dvadesetim i tridesetim godinama. Botox nije rezerviran samo za ispravljanje postojećih bora, već se često koristi kao preventivna mera za sprečavanje stvaranja novih. Mlađe osobe koje primenjuju botox žele sprečiti stvaranje dubokih dinamičkih bora koje nastaju zbog stalnih pokreta lica, poput smejanja ili mrštenja. Danas je korištenje botoxa moguće upravo da bi sprečili i ublažili prve znakove starenja, bez radikalnih promena.

6. „Botox tretmani su bolni“

Neću reći da je osećaj kad dobijate injekcije Botoxa lep, ali nije naročito bolan. Igla je veoma tanka, ide veoma površno u kožu, i daju se male količine rastvora tako da je diskomfor minimalan. Recimo, kao ujed komarca. A i sama procedura veoma kratko traje, što je utešno.

7. „Botoks izaziva atrofiju mišića“

Preparati botulinum toksina izazivaju privremenu „paralizu“ mišića, odnosno privremenu neosetljivost mišića na signale za njegovu kontrakciju. Da botoks zaista iziaziva atrofiju mišića, ne biste mogli da ponavljate procedure do 3x godišnje.

8. „Svako može primiti botox“

Postoje određena medicinska stanja i kontraindikacije koja mogu onemogućiti korišćenje botoxa, kao sto su odredjena neuroloska oboljenja, alergija na botulinum toksin, trudnoca, dojenje, akutna bolest.Važno je razgovarati sa lekarom pre nego što se odlučite na tretman.