Hijaluronska kiselina je savršen način da se nadoknadi volumen i dobije punoća usana. Ponaša se poput sunđera koji zadržava veliku količinu vode dajući usnama mekan i senzualan izgled. Hijaluronskim filerom postižemo rezultate koji su vidiljivi ODMAH.
Povećanje usana hijaluronom postala je jedna od najtraženijih procedura širom sveta u poslednjih nekoliko godina. O njenoj popularnosti svedoče i brojne poznate ličnosti koje nisu mogle da odole neverovatnim efektima hijalurona.
Pune usne su oduvek bile simbol ženstvenosti i seksipila, međutim, kao što vidimo, priroda nije to svima podarila, pa čak ni holivudskim lepoticama. One nisu gubile vreme, već su se odmah odlučile za hijaluronske filere i dobile sjajne rezultate.Ako ste se i vi odlučili da svoje usne učinite senzualnim i privlačnim, postoji nekoliko saveta pre i posle tretmana koji će vam značajno pomoći da vaši rezultati budu dovedeni do savršenstva.
Dve najpopularnije tehnike usana su 3D usne i russian lips.
• Naglašene konture usana
• Povećan volumen usana
• Prirodan i jedar izgled
• Ispravljene asimetrije usana
• Lepši celokupan izgled lica
Postoje dve različite vrste pacijenata koji se odlučuju ѕa korekciju usana.
Jedna grupa su uglavnom mladi pacijenti kojima je potrebno ulepšavanje (BJUTIFIKACIJA) usana. Oni najčešće rade povećanje volumena ili korekciju asimetrije ili oblika usana. Nekada su to devojke i žene koje žele punije, jedrije usne, ili one koje jednostavno žele da učine svoje usne jos lepšim.
Druga grupa su pacijenti kojima je potrebno podmlađivanje usana. To su pacijenti kod kojih postoje znaci starenja na regiji oko usana. Uglavnom imaju istanjene,suve usne, koje gube strukturu i jedrinu i postaju manje. Dobijaju tzv. pušačke borice iznad gornje usne. Takvi pacijenti se vrlo često žale da im se karmin razliva prilikom šminkanja.
Stvaranje lepih usana koje deluju prirodno je mnogo više od prostog povećanja volumena. Treba sagledati sve karakteristike, položaj i oblik usana. Treba odabrati pravu injekcionu tehniku i dobro proceniti volumen koji ćemo dodati.
Ubrizgavanjem hijaluronskog filera direktno u usne, volumen usana se trenutno povećava. Time one postaju punije i slađe. Neposredno nakon injektovanja, usne su značajno otečenije i deluju veće nego što će biti kada prolazni otok spadne. To je otprilike nakon dve nedelje od injektovanja.
Neretko pacijenti mogu da pomisle da su im usne nestale. Neki se zato razočaraju jer im se veličina sa otokom tokom prve dve nedelje dopala. Upravo zbog toga je jako vazno da vam nakon procedure lekar objasni da se realna veličina usana nakon injektovanog hijaluronskog filera vidi tek posle dve nedelje od rada. Do tada je prisutan veći ili manji prolazni otok.
Danas bi devojke trebale da znaju da trajni fileri mogu da im naprave problem. Kod nas kao i u većini razvijenih zemalja oni su zabranjeni. Ranije su se usne dosta radile silikonom, biopolimerom, metakrilom. Ove supstance, zaista, ostaju trajno u tkivu. Ali, pravi problem je u tome što te supstance imaju svoju zapreminu i težinu, pa vremenom „padaju“ nadole.
Čak i ako se ovi fileri idealno primene, oni se tokom vremena spuštaju, vrh usana ostaje prazan, a fileri se vidljivo grupišu na sredini usana. Žene tada naprave katastrofalnu grešku pa stave još takvog filera. Taj naknadni trenutak je koban, jer se problem tada može rešiti samo hirurški. Ta operacija zahteva veštinu i strpljenje hirurga da dobro očisti tkivo, a pošto je deo usana sluzokoža koja sporije i drugačije zarasta, može na kraju da dođe i do asimetrije usana.
Zaključak: Danas, u 21. veku, kada sve ovo znamo, upotreba ovakvih supstanci je potpuno neosnovana.
Mnoge žene greše pokušavajući da povećaju usne tetovažom – trajnom šminkom. Ocrtavanje linije iza prirodne linije usana ne pomaže – samo deluje „musavo“. Moj je savet da se prvo uradi korekcija usana hijaluronom, pa da se tek nakon toga, kada se usne smire, odradi tetovaža.
Kada se filer prvi put stavi, ako ste zadovoljni oblikom i veličinom, posle šest meseci je dobro napraviti dopunu. Sledeći put dolazite posle 9-12 meseci. Tokom tog perioda, hijaluronski filer se postupno resorbuje i volumen opada. Trajanje zavisi od vrste i gustine materijala, od metabilizma samog pacijenta, kao i životnog stila (pušenje, trening, stres). Ja u ordinaciji najčešće koristim TEOSYAL I REVANESE filere.
Sa starenjem, usled resorpcije kostiju, pogotovo jagodičnih kostiju, ali i starenja mekih tkiva i kože, čitavo lice “pada”. Tako se sami uglovi usana spuštaju i okreću ka dole. Lice dobija tužan izgled. Zato je važno proceniti da li će samo korekcija usana dati zadovoljavajući rezultat. Ponekad je potrebno objasniti pacijentu da ako želi da postigne odmorniji, mladolik izgled lica i vrati usne u pređašnji položaj, nije dovoljno da korigujemo samo usne. Licu treba da pristupamo kao celini i korigujemo srednji masiv lica pomoću hijalurona.
Nadoknadom jagodične regije čitav obraz se podiže, a samim tim i ugao usana. U nekim situacijama usne i deo iznad usana možemo tretirati i malim količinama botoxa. Tek nakon toga ima smisla korigovati usne.
Kod pacijenata sa pretankim usnama, osnovno je da objasnimo da usne moramo korigovati malo po malo, kako bismo kroz određeno vreme postigli željeni rezultat – jedre, sočne usne koje zadržavaju prirodan izgled. Preporuka je da kod ovakvih usna dodamo maksimalno 1ml u prvom tretmanu, a tek nakon minimum dve nedelje, kada se hijaluronski filer integriše u tkivo, lekar može da doda još materijala. Kod povećanja jako tankih usana važno je da pacijent bude strpljiv i razume da ako odjednom dodamo preveliku količinu materijala dobićemo samo neprirodno napete usne koje gube oblik i sofisticiran izgled.
Posle koliko smem da se sminkam?
Najbolje je sačekati minimum 3h.
Šta treba izbegavati pre korekcije usana hijaluronom?
Uglavnom, nije potrebna nikakva posebna priprema neposredno pre procedure. Međutim, postoji nekoliko saveta kojih bi trebalo da se pridržavate, bilo da prvi put radite korekciju usana ili sve već „iskusni“ u tome.
Evo nekoliko preporuka pre korekcije:
• Izbegavajte alkohol
• Poželjno je da tretman ne radite u prvim danima ciklusa ( zbog bolne osetljivosti)
• Ne koristite vitamin C i acetilsalicilnu kiselinu (Aspirin, Midol, Cardiopirin)
• U slucaju da uzimate lekove protiv razredjivanja krvi, konsultujte se sa lekarom
• Izbegavajte odlazak u solarijum neposredno pre tretmana
Poštovanje ovih preporuka je bitno zbog smanjenja verovatnoće nastanka modrica.
Saveti posle korekcije usana:
• Šminkanje, labelo, dodirivanje po licu zabranjeni su 3h nakon tretmana
• Dve sedmice nakon tretmana izbegavajte saunu, solarijum, bezene, tretmane lica, depilaciju nausnica…
• Posle nedelju dana od tretmana možete se vratiti treninzima.
Vrlo brzo nakon injektovanja, već do sutradan, crvenilo prolazi. Moguća je poneka modrica. Usne mogu da budu blago bolno osetljive na dodir. Ne bi trebalo da bude prisutan spontan, oštar ili jak bol.
Otok usana je najveći u prvih dan-dva nakon rada, ali može biti prisutan i do dve nedelje. Zato konačan rezultat na usnama i njihovu konačnu veličinu vidite zapravo tek nakon dve nedelje od tretmana.
Komplikacije zbog korekcije usana:
U radu sa hijaluronskim filerima moguće su komplikacije. Najčešće su prolazne, kao što su crvenilo, otok, modrica i bolna osetljivost na dodir… Moguće je i da pacijent bude nezadovoljan estetskim rezultatom korekcije. S toga je jako važno da pre rada obavite detaljan konsultativni pregled sa svojim lekarom, kako biste bili sigurni da se razumete u pogledu vaših estetskih očekivanja od same intervencije.
Moguće su komplikacije koje nastaju kao posledica slučajnog injektovanja hijaluronskog filera u lumen krvnog suda, i posledica vaskularne okluzije. Ovakve komplikacije su opasne, jako retke i srećom rešive ukoliko su prepoznate na vreme. Upravo zato je važno da intervenciju obavlja lekar koji ume da prepozna i reši komplikaciju, s obzirom da postoji hijaluronidaza koja služi da otopi loše injektovan hijaluron.
Postoje i kasne komplikacije. One se dešavaju i po par meseci posle rada. Tada orgaznizam sam od sebe ili usled virusa, pada imunteta ili nekog nepoznatog razloga odreaguje na hijaluronski filer u tkivu i napada ga, formirajući granulome. I ova vrsta jako retkih, ali mogućih komplikacija, rešava se hijaluronidazom i drugim lekovima koje propisuje lekar.
Da li povećanje usana boli?
Po pravilu tretman traje 10-15 minuta. Magistralna anestezija koju koristim učini da je intervencija gotovo bezbolna. Uz to, nove generacije hijalurona imaju u sebi dodatak anestetika lidokaina.
Koja količina hijalurona mi je potrebna?
Pre samog tretmana, pri razgovoru sa lekarom dobićete sve potrebne informacije. Najčešće se pri prvom tretmana koristi 1ml, pri korekciji 0,5-1ml ali te kolicine su apsoluto individualne i zavise od veličine usana i želje pacijenta.
Zaključak: Ne merite svoje usne ampulama ili mililitrima- ista količina ubrizganog hijalurona ne daje iste rezultate kod svake osobe. Zato je neophodna prethodna konsultacija sa lekarom.
Patkaste usne – kako da ih izbegnem?
Ako se usne povećaju, a ne uzme se u obzir činjenica da je okolna koža tanka, i da tu nema dovoljno tkiva da podrži te usne, dobićete efekat patkastih usana. Neki materijali – a to su tvrdi, trajni fileri – sami po sebi dovode do patkastih usta. Ali i hijaluron može dati patkasta usta ako se primeni pogrešna tehnika, ili kada se koriste jeftini hijaluroni koji nemaju dobar viskozitet.
Zato u svojoj praksi koristim samo registrovane hijalurone, koji spadaju u vrhunsku klasu u svetu. Ponosan sam na to što žene danas u Srbiji mogu da dobije hijaluron identičan onom koji se daje u svetskim metropolama.
Zaključak: Pitanje lepih usana je pitanje luksuza, pa ih onda treba uraditi vrhunskim materijalima – razlika u ceni je suviše mala u odnosu na moguće posledice.
Šta ako su usne prevelike?
Može li se hijaluron odstraniti? Hijaluronidaza je enzim koji prirodno postoji u našem telu i razlaže hijaluron. Enzim ovog imena postoji i u sintetičkoj varijanti, koristi se da razbije ubrizgani hijaluron. Ali sintetička hijaluronidaza može da izazove veoma jaku alergijsku reakciju. Zato se uvek rade test probe pre upotrebe hijaluronidaze.
Zaključak: Hijaluron se ubrizgava malo po malo. Mnogo je lakše dopuniti ga, nego ga razgrađivati.
Copyright 2024 © dr Darko Milojević. Sva prava zadržana.