Kako ukloniti bore na vratu

Kako ukloniti bore na vratu

Često zanemarena regija kako od strane pacijenata tako i od strane lekara u svetu antiaging medicine je regija vrata. Naime često se fokus stavlja isključivo na lice a retko na regiju vrata. Bore na vratu i dekolteu su neminovna posledica godina i starenja kože ovog dela tela, udruženih sa nizom unutrašnjih faktora i uticaja spoljašnje sredine. Bore na vratu postaju vidljive istovremeno sa finim linijama bora na licu, dok dekolte veći deo godine ostaje pokriven garderobom i manje dostupan pogledima. Sa prvim toplim danima na svetlo izlazi do tada prikriven neprijatelj mladalačkog izgleda – bore na dekolteu.

Kako i kada nastaju bore na vratu?

Bore na vratu prvenstveno nastaju sa starenjem i promenama u strukturi kože. Kako godine odmiču, koža gubi hijaluronsku kiselinu, kolagen, potkožnu masnoću i elastin. Kao posledica toga stvaraju se bore, koža gubi na volumenu i elastičnosti.

Nekada se koža nakon istezanja i pomeranja vrata lako vraćala u prvobitno stanje. Kasnije, na mestima dužeg pregibanja vrata prvo se javljaju fine tanke linije koje se zadržavaju i više se ne mogu izravnati. Tako nastaju prvo plitke, a potom vremenom i dublje bore na vratu. Pored bora, opuštanje kože na vratu nastaje usled slabljenja mišića ove regije, što takođe dodaje godine našem izgledu.

Ne može se precizno reći kada se prve bore na koži vrata mogu videti, ali možemo reći da je to u nekom rasponu od sredine dvadesetih do ranih tridesetih godina života. Prve bore na dekolteu je teže primetiti jer je pokriven odećom veći deo godine. Često nismo svesni da godine ostavljaju trag i na ovom delu tela, pa se neprijatno iznenadimo kada nakon skidanja rolke ugledamo bore. Koža dekoltea je tanja i osetljivija na uticaj spoljašnje sredine u odnosu na ostale delove tela.

Sta sve može uticati na stanje naše kože

1 – Uticaj genetike
Ako su vaše prethodne generacije u porodici dugo imale mladalački izgled, zategnuto lice, vrat i dekolte, velike su šanse da ćete i vi biti srećnica koja će imati takav izgled. Sa druge strane, možete naslediti kožu koja rano gubi kolagen i elastin, pa ćete morati da se suočite sa prvim borama na vratu i dekolteu već u dvadesetim godinama.
Srećom, danas imamo mnogo mogućnosti da ispravimo ono što nam ne odgovara, napredak i inovacije u metodama estetske medicine svakome daju mogućnost postizanja željenjog izgleda. Antiage tretmani mogu ukloniti bore na vratu i dekolteu i produžititi svežinu i zategnut izgled ovog, damama veoma bitnog dela tela.

2 – Uticaj životnog stila
Bez obzira da li vas je priroda nagradila savršenom kožom ili ipak morate da brinete hoće li se bore na vratu i dekolteu rano pojaviti, vaš način života i uticaji spoljašnje sredine mogu vam dosta pomoći ili odmoći u odražavanju savršenog izgleda.

Faktori spoljašnje sredine koji utiču na pojavu bora na vratu i dekolteu su:

  • Izlaganje UV zracima, bilo da je u pitanju sunčanje ili korišćenje solarijuma. UV zraci isušuju kožu, dovode do neujednačenog tena i stvaranja hiperpigmentacija. Imaju velik uticaj na prevremeno starenje kože i pojavu bora na vratu i dekolteu
  • Konzumiranje alkoholnih pića i duvana u dužem vremenskom periodu veoma štetno utiče na kvalitet kože. Dolazi do dehidracije kože, a nedovoljan dotok kiseonika i potrebnih materija kroz oštećene krvne sudove, oštećuje i ćelije kolagena i elastina.
  • Pravilna ishrana i održavanje telesne težine značajno smanjuju mogućnost nastanka bora na vratu. Gubitak velikog broja kilograma ostavlja posledice u vidu kože koja visi i pojave podbratka, pogotovo ako je do smanjenja težine došlo u godinama kada koža nema dovoljnu elastičnost.
  • Položaj glave tokom dnevnih aktivnosti, ali i tokom spavanja utiče na pojavu bora. Ako vam je dugo vremena pognuta glava, dugotrajno nabiranje kože vrata će postepeno ostaviti trajne nabore. Spavanje na strani nepovoljno utiče na dekolte, jer tanka koža ove regije na taj način celu noć bude „nagužvana“.
  • Dehidracija: nedostatak vlage može uzrokovati suvu i ljuskavu kožu, što može učiniti bore vidljivijim.

Vrste bora na vratu i dekolteu

Bore na vratu i dekolteu mogu se podeliti u dve grupe:

  1. Horizontalne bore: Sve ravne linije koje se protežu popreko, i celom dužinom vrata su one najuočljivije, horizontalne bore. Izgleda kao da dele vrat na nekoliko segmenata. Kako slabi struktura kože i mišići vrata, tako one postaju uočljivije i koža opuštenija.
  2. Vertikalne bore: Ove uspravne linije su manje primetne na vratu. Vertikalne bore dolaze do izražaju u predelu dekoltea, koji ponekad bude potpuno ispresecan uzdužnim linijama.

Možemo li odložiti pojavu prvih bora na vratu?

Nastanak prvih finih linija jedno kratko vreme možemo odložiti uz pomoć redovne nege, masaže za ispravljanje bora, kozmetičkih preparata namenjenih za dubinsku negu kože i hidrataciju. Ovi tretmani su vaši uspešni saveznici jedno vreme, ali šta kada bore već nastanu i ne mogu da se prikriju?

Najčešće tražene metode za uklanjanje bora na vratu i dekolteu su:

  1. Hijaluronski fileri – brzo i lako eliminišu bore a rezultati su odmah vidljivi
  2. Aptos niti – zatezanje vrata i uklanjanje bora pomoću potpuno resorbtivnih niti
  3. Biorevitalizacija – kombinaciju peptidnih i hijaluronskih mezokoktela
  4. Regeneracija sopstvenim ćelijama – PRP tretman – podmlađivanje plazmom bogatom trombocitima, uklanjaju se bore i fleke na koži
  5. Lipoliza podbratka – procedura koja se obavlja lipolitičkom supstancom koja razlaže masne ćelije ove regije. Obično se tretman ponavlja 2 do 3 puta do maksimalne moguće korekcije.
  6. Tretman poprečnih bora vrata se može obaviti i malim dozama botoksa u tačno definisanim tačkama vrata.
  7. Hirurško zatezanje vrata i dekoltea kao parcijalni zahvat ili u sklopu full face-liftinga

1. Podmlađivanje vrata hijaluronskim filerima

Nekada je sasvim dovoljno uraditi korekciju u nivou brade i jawline linije kojom se zateže i regija neposredno ispod donje vilice i podbradka. Ova intervencije se uspešno obavlja filerima hijaluronske kiseline u nekoliko tačno određenih tačaka. Obično je potrebno 2-3 ml filera za ovakav tip korekcije. Intervencije je moguća kod pacijenata kod kojih postoji blago opuštanje kože neposredno ispod donje vilice i podbradka. Takođe se može raditi direktno popunjavanje bora na vratu.Efekat tretmana je odmah vidljiv. Rezultati traju od 7-12 meseci, a preporučuje se njihovo ponavljanje jednom do dva puta godišnje u zavisnosti od genetike, hormonskog statusa i godina pacijenta.

Kako hijaluronski fileri podmlađuju kožu vrata?
Hijaluron, kao prirodna supstanca koja se već nalazi u koži:

  • hidrira kožu vrata,
  • održava njen tonus,
  • podmlađuje kožu vrata,
  • neutrališe štetne slobodne radikale,
  • eliminiše bore,
  • koža vrata kasnije sporije stari.

Kada se preporučuje upotreba hijaluronskih filera za podmlađivanje vrata?

  • Kao prevencija strarenja kože vrata već posle 30. godine
  • Ukoliko je koža izgubila sjaj i jedrinu
  • Kada se pojave prve bore
  • Ukoliko je prisutna opuštenost kože
  • Promene u teksturi kože vrata, gubitak tonusa
  • Prisustvo urezanih horizontalnih bora

2. Podmlađivanje vrata Aptos nitima

Metoda podmlađivanja vrata Aptos nitima je dobar izbor, ako je koža na vratu izgubila tonus. Neoperativnim putem se postavljaju resorbtivne niti čime se vrši lifting kože i stimulacija stvaranja kolagena, odnosno nova potporna mreža kože vrata. Efekti ove procedure mogu trajati i do 2 godine, što zavisi od tipa kože, stanja organizma, uzrasta, genetike, hormonskog statusa i načina života. Nakon tretmana:

  • zadržan je prirodan izgled,
  • koža je sa ublaženim borama,
  • vrat je zategnut i podmlađen,
  • postiže se snažan lifting efekat,

Sama procedura kratko traje, komforna je za pacijenta i nema potrebe za dugim oporavkom.

3. Biorevitalizacijom do podmlađenog vrata

Procedura pod nazivom biorevitalizacija predstavlja kombinaciju peptidnih i hijaluronskih mezokoktela. Supstance koje se koriste u proceduri biorevitalizacije su one koje se i inače nalaze u našoj koži (hijaluron, aminokiseline i vitamini). Ove supstance dovode do boljeg tonusa, hidratacije, jedrine i poboljšanja strukture kože. A zahvaljujući stimulaciji fibroblasta – ćelija koje prizvode kolagen i elastin, biorevitalizacija ima i snažno antioksidativno dejstvo. Dakle, biorevitalizaciju preporučujemo za podmlađivanje vrata jer daje:

  • mladalački izgled vratu,
  • zateže kožu,
  • uklanja bore,
  • zadržava prirodan izgled,
  • koža je hidrirana,
  • koža na vratu je elastičnija.

Važno je napomenuti da se procedura može obavljati tokom cele godine.

4. Jedan od mogućih tretmana za regiju vrata je PRP tretman. Tretman sopstvenom krvlju kojim se u regiju vrata dovedu sopstveni faktori krvi koji vrše oporavak kože ove regije. Obično je potrebno ponoviti 3 tretmana u razmaku od 4 do 6 nedelja a nakon toga pratiti lokalni nalaz. Naravno sve je to individulano i zavisi od pacijenta do pacijenta.

Kako se odlučiti za proceduru kada je reč o vratu?

Koja od ovih procedura je pravi izbor za određeni tip i stanje kože proceniće lekar specijalista na besplatnim konsultacijama, te u skladu sa tim predložiti adekvatno rešenje. Takođe, važno je napomenuti da je efekat još bolji i dugoročniji kada se ove metode kombinuju!