10 najvećih mitova o hijaluronskim filerima

Prema statistici za svaki lek, koji se koristi u estetskoj medicini, naravno postoji hiljadu i jedan mit. Srećom, prema drugim statistikama, iza svakog mita postoji doktor koji će ga uspešno razbiti. Ovo su najčešći mitovi o hijaluronskim filerima.

1. „Hijaluronski filer, tj. hijaluronska kiselina je hemija koja je štetna i izaziva zavisnost.“

Hijaluron je proizveden od strane farmaceutskih kuća, a po svom sastavu se ne razlikuje od slične kiseline koja se nalazi u našem telu. Upotrebljava se čak i za lečenje artritisa i drugih bolesti zglobova. Stoga se ne morate brinuti za sigurnost. Glavna stvar je izabrati specijalizovanog doktora koji radi sa hijaluronskim filerima najvišeg kvaliteta.

2. „Ako ubrizgamo hijaluronski filer u usne, možemo imati patkaste usne.“

U medicinskoj stolici ili na krevetu, ne možete slučajno povećati usne nekoliko puta. Nijedan adekvatan specijalista vam neće ubrizgati veliku količinu filera u prvom tretmanu, ma koliko god vi to želeli. Od 1 ml usne neće biti mnogo veće. Dakle, ako ste videli nečije velike usne na ulici, trebalo bi da znate da je za to bilo potrebno bar 3,4 tretmana sa jasnim ciljem da se ubrizga velika količina hijaluronskog filera.

3. „Injekcije hijaluronskih filera zamenjuju botoks“?

Hijaluron = hidratacija + volumen, Botoks = opuštanje rada mišića.
Hijaluronski fileri ne zamenjuju botoks, jer su oba tretmana specijalizovana za različite vrste bora i problematičnih područja. Mogu se čak i koristiti zajedno, u cilju postizanja kompleksnijeg i prirodnijeg rezultata. Na primer, botoks može smanjiti bore na čelu, dok hijaluronski fileri mogu popuniti gubitak volumena u obrazima ili oko usana.

4. „Fileri menjaju crte lica i izgledaju neprirodno.“

Ovaj mit proizašao je iz predrasuda i slika koje često možemo videti u medijima, gde su efekti hijaluronskih filera ekstremni ili nerazmjerni, čime se stvara utisak da poseban tretman mora nužno dovesti do neprirodnog izgleda. Kada se apliciraju od strane stručnog i kvalifikovanog lekara, fileri naglašavaju vašu prirodnu lepotu bez preterivanja.

5. „Hijaluronski fileri kratko traju.“

Jedan od najčešćih mitova jeste da hijaluronski fileri pružaju kratke rezultate, 3-4 meseca, naravno sa filerima lošijeg kvaliteta vam se može to desiti, a vidljiv efekat zavisi i od količine koja se stavi. Na primer,ne mozete očekivati vidljivu razliku ako radite usne prvi put i stavite 0,5ml hijalurona. Telo prirodno razgrađuje hijaluronsku kiselinu tokom vremena, zbog čega rezultati nestaju nakon nekoliko meseci. Zavisno od tretiranog područja i vrste filera, hijaluron može trajati od 9 do 18 meseci, nakon čega je potrebno ponoviti tretman kako bi se održali rezultati.

6. „Fileri se mogu primeniti bilo gde i bilo kada.“

Mnogi ljudi veruju da je tretman hijaluronskim filerima jednostavan i može se obaviti u bilo kojoj ordinaciji ili salonu. No, to je daleko od istine. Za siguran i učinkovit tretman potrebno je da filere aplicira sertificirani stručnjak s iskustvom u estetskoj medicini. Nestručno apliciranje filera može rezultirati asimetrijom lica, grudicama ili čak ozbiljnijim komplikacijama.

7. „Procedura je veoma bolna.“

Tretmani hijaluronom generalno se ne smatraju izrazito bolnim, a osjećaj nelagode često je minimalan. Većina pacijenata opisuje postupak kao prijatan, naročito kada se koristi lokalna anestezija ili kombinacija anestetičkih sredstava sa hijaluronom. Korišćenjem odgovarajuće tehnike izvođenja i finih igala ili kanula, stručnjaci dodatno minimiziraju nelagodu, čime se osigurava što udobniji i sigurniji tretman. Stoga, anestezija igra značajnu ulogu u stvaranju pozitivnog iskustva prilikom tretmana hijaluronom, čineći ga pristupačnim i ugodnim za većinu pacijenata.

8. “Odmah ćete izgledati savršeno.“

Realnost je da se potpuni estetski rezultati razvijaju postepeno. Nakon tretmana može doći do blagog oticanja, modrica ili crvenila, što je normalan deo procesa oporavka. Lekari koriste precizne tehnike i fine igle ili kanile kako bi postigli što prirodniji izgled, ali je važno imati realna očekivanja: konačni rezultat zahteva vreme, desetak dana, da se koža prilagodi i da se optimalan učinak postigne.

9. „Mogu izazvati alergijske reakcije.“

Mogućnost alergijske reakcije je jako niska, hijaluronska kiselina je obično dobro podnosiva jer se prirodno javlja u organizmu. Kod materijala koji su neregistrovani i sumnjivog kvaliteta je već drugačija priča.

10. „Jednom kad počneš sa filerima, moraš stalno da ih koristiš.“

Upotreba filera je lični izbor, i možete prestati kad god želite. Kada se filer u potpunosti razloži u tkivu lice bude kao i pre tretmana.